BlogGibanjeENERGIJSKE PIJAČE IN MLADOSTNI...

ENERGIJSKE PIJAČE IN MLADOSTNIKI

Pitje energijskih pijač je med mladimi zelo priljubljeno, hkrati pa po njih posegajo tudi odrasli. Predvsem so zaskrbljujoči podatki, da po energijskih pijačah redno posega vsak drugi mladostnik. Po nekaterih študijah naj bi v Sloveniji mladostniki popili približno 2,5 litra energijskih pijač mesečno, kar v prihodnosti lahko predstavlja velik zdravstveni problem. Energijske pijače poleg velike količine kofeina vsebujejo tudi veliko sladkorja, tavrin, včasih tudi gvarano ter barvila, vse skupaj pa močno vpliva na naše srce, povzroča lahko neravnovesje inzulina (kar lahko vodi v nastanek sladkorne bolezni tipa 2) ter motnje spanca.

Različne energijske pijače vsebujejo različno količino kofeina, vseeno pa za določitev varne količine kofeina pri otrocih in mladostnikih nimamo dovolj podatkov, zato se pri njih uporaba energijskih pijač povsem odsvetuje. Druga težava pri kofeinu je tudi ta, da ob večji športni aktivnosti lahko vodi do hude dehidracije, posledica česar so lahko težave s srcem in njegovim delovanjem. Ker je kofein, ki je pomembna sestavina teh pijač po okusu dokaj grenak, te pijače vsebujejo tudi ogromno sladkorja. V povprečju pol lita energijske pijače vsebuje 55 gramov sladkorja. Za boljšo predstavo lahko povemo, da je zaužitje pol litra energijske pijače enako kot če bi si v usta stresli 11 vrečk sladkorja, ki jih dobimo ob kavi. Posledica je lahko nihanje inzulina in nastanek sladkorne bolezni tipa 2, ki je v zadnjem obdobju v močnem porastu. To pa niso vse težave, ki lahko nastanejo ob zaužitju energijskih pijač. Raziskave so namreč dokazale, da vnos energijskih pijač lahko vodi v zvišan krvni tlak, spremenjen ritem srca, razburjenost, tesnobo, glavobole ter povečano izločanje stresnih hormonov in posledične težave s spancem.

Prav zaradi vseh zgoraj naštetih dejavnikov je zelo pomembno, da se o energijskih pijačah z mladostniki dovolj zgodaj pogovorimo. Še vedno velja, da je za zdravje naših otrok najbolj primerna voda. Mladostniki bi jo morali zaužiti približno 1,5 litra na dan. Prepričani smo, da se ob zdravi prehrani, zadostnem spancu in primerni telesni aktivnostjo ne bodo srečevali s pomanjkanjem energije, ki je po navedbah mladostnikov glavni razlog, zakaj posegajo po energijskih pijačah.

Avtor članka: Domen Zupan, mag.kin.