BlogGibanjeKAJ SPLOH JE FARTLEK

KAJ SPLOH JE FARTLEK

Skorajda ni rekreativca, ki še ne bi slišal za trening fartleka. Vseeno pa mariskdo ne ve kaj fartlek sploh je in kako se takšnega treninga lotiti. Prvi si je trening fartleka izmislil švedski trener krosa Gosta Holmer. Holmer, ki je bil pred trenerskim poklicem tudi odličen atlet – osvojil je tudi olimpijsko kolajno – je želel s fartlekom združiti aerobni in anaerobni način treninga. Fartlek v švedščini pomeni igra hitrosti saj vsebuje tako hitre, kot tudi počasne intervale, kot obliko treninga pa ga lahko uporabljamo v različnih športih.

Pred samim začetkom fartleka se moramo seveda dobro ogreti. Intenzivnost treninga (pri tekaškem farletku pa tudi sama podlaga) je takšna, da brez kvalitetnega uvodnega dela hitro lahko pride do poškodb. Če vse skupaj malo navežemo na tekaški trening (čeprav se fartlek lahko uporablja tudi pri treningu kolesarjenja, plavanja,…), se fartlek ponavadi izvaja na razgibanem terenu. Gre za kombinacijo hitrega in počasnega teka, pri čemer je lahko trajanje vsakega intervala različno dolgo. Dolžino oziroma trajanje posameznega intervala lahko prilagodimo tudi samemu terenu. Ko se teren rahlo vzpenja naredimo hitrejši tek, pri zahtevnem spustu pa intenzivnost zmanjšamo. Ko tečemo hitro, se nahajamo v anaerobnem območju. Zaradi tega se hitro pojavi utrujenost, ki je pogosto posledica laktata, ki se tvori v naših mišicah. Ko hitrost teka upočasnimo, se presnovni metaboliti začnejo presnavljati. To se pri aktivnem počitku dogaja hitreje kot pa če bi se povsem ustavili.

Odlična stvar pri farletku je to, da ga lahko izvaja več tekačev hkrati, čeprav njihova pripravljenost ni na enaki ravni, saj vsak svoje naloge opravi znotraj svojih sposobnosti. Boljši lahko naredijo več ponovitev ali pa so te ponovitve daljše. Ima pa farletk še eno veliko prednost, ki jo pri treningu na tekaški stezi nismo deležni. Treniramo lahko po navdihu oziroma našem počutju. To pomeni, da se v danem trenutku sami odločimo kako dolg in intenziven interval bomo naredili. Če pa želimo samo vadbo še dodatno popestriti pa lahko v sam trening uvrstimo tudi tekaške vaje in vaje za moč.

Avtor članka: Domen Zupan, mag.kin.