Vsak od nas se kdaj pa kdaj sreča s prehladom, včasih pa se lahko zgodi, da se nam prehladi vlečejo kar čez celo zimo. Ob prvem prehladu nam namreč malo pade odpornost, posledično pa smo bolj dovzetni za nove viruse in nove prehlade.
Pogosto slišimo nasvet, da moramo v tem času spiti več vitamina C, ki ga pogosto povezujemo z limono in drugimi citrusi. Limona res vsebuje vitamin C, natančneje 53 miligramov na 100 gramov limone. Vseeno pa obstaja veliko živil, ki imajo omenjenega vitamina veliko več. Največ med vsemi ga imata rumena in zelena paprika in sicer nekje 180 miligramov, sledijo jima črni ribez, ohrovt, kivi, brokoli in šele nato pridejo na vrsto pomaranče in limone. Kislost torej ni pokazatelj koliko vitamina C vsebuje posamezno živilo.
Ko smo že omenili prehlade lahko dodamo, da ni nobena raziskava potrdila, da bi dodajanje vitamina C v začetku prehlada kakorkoli vplivalo na sam potek bolezni ali pa jo omililo. Kot zanimivost lahko še povemo, da odrasel človek potrebuje nekje 100 miligramov vitamina C dnevno, kar pomeni, da ob raznovrstni prehrani potrebe po dodajanju vitamina C v tabletah ali kakršnikoli drugi obliki ni potrebno. Malenkost večjo potrebo po vitaminu C imajo kadilci ter fizično bolj aktivne osebe. Se pa vitamin C izgublja z dolgoročnim shranjevanjem in toplotno obdelavo. To pomeni, da s stiskanjem limone v topel čaj ne naredimo kaj dosti koristnega, le čaju morda popravimo okus.
Avtor članka je Domen Zupan, magister kineziologije