PRETIRANA RABA ZASLONOV
Kaj je, kako nastane in kako se z njo spopasti
Delavnico izvajamo v živo ali ONLINE
Prikovanost za zaslon (npr. računalnik, tablica, telefon) predstavlja v sodobnem času na eni strani nujo, na drugi strani pa vse večje tveganje za duševno zdravje. Nujo predstavljajo zasloni zato, ker so v sodobnem času sestavni element številnih del, ki jih ljudje opravljamo, vse bolj intenzivno pa se uporabljajo tudi v izobraževalne namene. Tveganje za duševno zdravje pa predstavljajo zaradi dejstva, ker nam zasloni in vsebine, ki jih zasloni komunicirajo, povzročajo ugodje in posledično predstavljajo tveganje za zasvojenost na enak način kot kemične substance. Posledično lahko ljudje segamo po zaslonih ne zgolj zato, ker jih potrebujemo (npr. za opravljanje dela, izobraževanje, …) ali za zabavo, pač pa enostavno zato, ker moramo segati po njih, da se dobro počutimo. Če jih ne uporabljamo, se počutimo nesproščeno, tesnobno, razdražljivo, kar pa so že lahko znaki pretirane uporabe zaslonov ali že zasvojenosti. Takšnim tveganjem nismo nagnjeni zgolj odrasli, marveč tudi otroci, zlasti če so izpostavljeni okolju, kjer je takšna uporaba zaslonov pretirana oziroma škodljiva.
Zasloni, če jih uporabljamo pretirano, niso škodljivi zgolj zaradi pretirane rabe same po sebi, pač pa zlasti zaradi posledic. Odraslemu človeku jemljejo veliko časa in energije, zaradi česar zanemarja druge, lahko tudi bolj nujne ali vsaj za njegovo zdravje bolj koristne dejavnosti, obstajajo pa tudi tesne povezave s simptomi tesnobe, depresivnosti in razdražljivosti. Otroci in mladostniki, ki pretirano uporabljajo zaslone, pa so manj učinkoviti pri razvijanju socialnih veščin, dosegajo slabšo učno uspešnost, imajo pa tudi večje tveganje za težave v duševnem zdravju.
Delavnica Pretirana raba zaslonov: kaj je, kako nastane in kako se z njo spopasti je namenjena posameznikom, ki bi radi pridobili znanje in praktične izkušnje s tega področja, predvsem pa tiste, ki bi radi dobili konkretne napotke, kako vzpostaviti čim bolj zdravo ravnovesje med digitalnim in realnim svetom.
Vsebina delavnice
Udeleženci se bodo na delavnici naučili:
· Zakaj imamo ljudje zaslone tako radi in zakaj lahko postanemo od njih odvisni?
· Kaj se dogaja v človekovih možganih, ko uporablja zaslone?
· Kako vemo, ali zaslone pretirano uporabljamo?
· Kako si lahko pri pretirani rabi zaslonov pomagamo?
Izobraževanje vodi
Dr. Simon Brezovar, klinični psiholog in doktor znanosti s področja eksperimentalne psihologije, zaposlen na Nevrološki kliniki UKC Ljubljana in kot predavatelj na Univerzi na Primorskem. Je avtor knjige “Osebnostne motnje v teoriji in praksi”
MNENJA ZDRAVIH PODJETIJ O EKIPI GIBIT
Geodetski inštitut Slovenije
Zavarovalnica Triglav d.d.
SORODNE VSEBINE
Aktivno staranje
S starostjo so povezane številne težave, kot so izguba mišične mase, upad ravnotežja, vzdržljivosti in prožnosti sklepov. Telo prizadenejo številne bolezni povezane s starostjo in pomanjkanjem gibanja. Na delavnici bomo spoznali, kako telesna aktivnost pozitivno vpliva na kasnejši pojav bolezni, kot so osteoporoza, sarkopenija, hipertenzija in številne druge. Telesna aktivnost pozitivno vpliva tudi na samo psihično počutje.
Aktivni dnevi
Aktivni dnevi so večdnevni vodeni športni dogodki za organizirane skupine. Za vas poiščemo ustrezno lokacijo, organiziramo različne teambuilding aktivnosti in poskrbimo za hrano, pijačo, glasbo, namestitev ter druge zabavne in družabne aktivnosti.
Športni izleti
Udeleženci se v okviru izbrane vzdržljivostne aktivnosti, kot so: pohodništvo, kolesarjenje, veslanje ali tek, odpravijo na voden izlet.
FitBit
FitBit je celostna športna vadba za moč in vzdržljivost, ki oblikuje telo in izboljša splošno kondicijo. Med treningom delajo vse mišične skupine, kar pomeni visoko porabo kalorij, ki jih poleg same vadbe porabljamo tudi med regeneracijo po treningu, ko prihaja do obnove mišic in tkiv v telesu. Intenzivnost treninga se s pomočjo pripomočkov prilagaja pripravljenosti in ciljem posameznika.
Zdravo spanje
Delavnica “Zdravo spanje” odgovarja na osnovna vprašanja povezana s spanjem, ponuja pa tudi praktične nasvete, kako izboljšati naš spanec.
Pošljite nam vaše
POVPRAŠEVANJE
POKLIČITE NAS ALI NAM PIŠITE
Ne zamudite GiBit-ovih novosti, aktualnih dogodkov in programov za vaše podjetje.