Preden se odpravimo na smučanje ali pa katerokoli drugo športno dejavnost, se moramo zavedati, da obstaja določena možnost nastanka poškodb. Seveda je možnost za nastanek poškodb pri različnih športih različna, hkrati pa na možnost poškodb lahko vplivamo tudi posamezniki z dobro telesno pripravljenostjo. Slednja je odvisna od naše moči, vzdržljivosti in pa tudi ravnotežja. Program vadbe za moč in vzdržljivost smo razčlenili že v prejšnjih dveh člankih, v tokratnem pa se bomo dotaknili vadbe za ravnotežje.
Pri vadbi za ravnotežje moramo poskrbeti za stabilizacijo najbolj obremenjenih sklepov (gleženj, koleno in kolk). Pri ravnotežju je pomembno predvsem to, da si vajo otežimo toliko, da pri njeni izvedbi nismo povsem suvereni. To pomeni, da moramo tekom izvedbe posamezne vaje ves čas loviti ravnotežje. Pri načrtovanju treninga si lahko pomagamo z raznimi pripomočki oziroma nestabilno površino, po drugi strani pa lahko vaje otežimo tudi drugače (na primer z dvigom ene noge) in na ta način treniramo svoje ravnotežje. Spodaj smo za vas pripravili izbor vaj, ki se jih lahko poslužujete pri vašem treningu. Določene vaje smo izvedli v smučarski obutvi in s tem še dodatno otežili vajo, hkrati pa smo ob tem tudi bolj obremenili kolenski in kolčni sklep.
NAVODILA ZA VADBO
- Podrobno poglejte vse posnetke in pravilno izvedbo posamezne vaje
- Vsako vajo (na vsaki nogi) izvajajte 30 sekund, temu sledi 30 sekund odmora
- Naredite 3 serije in se nato preselite na naslednjo vajo
- Vadbo ravnotežja izvajajte 2x na teden.
STOJA NA ENI NOGI, LASTOVKA; stojimo na eni nogi, trup pomaknemo naprej in drugo nogo iztegnemo zadaj v zrak. Roke držimo iztegnjene nad glavo.
STOJA NA ENI NOGI, DOTIK TAL ; stojimo na eni nogi. Ob majhnem počepu in predklonu se z dlanjo samo za trenutek dotaknemo tal. Sledi dvig v začetni položaj.
STOJA NA ENI NOGI Z ZAPRTIMI OČMI, PISANJE IMENA; stojimo na eni nogi, s prstom ali svinčnikom po zraku pišemo svoje ime. V kolikor imamo dobro ravnotežje, imamo lahko oči zaprte, če pa si želimo vajo malo olajšati, pa jih odpremo.
STOJA NA ENI NOGI, PODAJANJE ŽOGE; stojimo na eni nogi ter si s partnerjem ali s pomočjo stene podajamo žogo.
STOJA NA ENI NOGI, DOTIKANJE TOČK Z ROKO; Stojimo na eni nogi ter se z roko dotikamo predmetov na tleh. Vajo lahko izvajamo tudi v smučarski obutvi.
STOJA NA ENI NOGI, DOTIKANJE TOČK Z NOGO; Stojimo na eni nogi, z drugo nogo pa se dotikamo predmetov na tleh. Vajo lahko izvajamo tudi v smučarski obutvi.
Avtor članka: Domen Zupan, mag.kin.