Vitamin D je v maščobi topen vitamin, ki ima pomembno vlogo pri krepitvi imunskega sistema in zob. Me drugim povečuje tudi zmožnost tankega črevesja, da učinkoviteje absorbira kalcij iz prehrane, kar ima seveda pomemben učinek na zdravje kosti. Pomanjkanje vitamina D povzroča motnje v presnovi kalcija, kar lahko privede do zmanjšane kostne gostote, kar pa lahko vodi v morebitne zlome kosti. Prav tako pa pomanjkanje vitamina D lahko povzroči večjo dovzetnost za nastanek prehladov in bolezni. Čeprav je uživanje vitaminskih dodatkov ob uravnoteženi prehrani nepotrebno, je situacija pri vitaminu D nekoliko drugačna.

Vitamin D se v zadostni meri biosentetizira v človeški koži, če je le ta izpostavljena sončni svetlobi. Dnevne potrebe pomladi in poleti pokrijemo že s 15 minutno zmerno izpostavljenostjo soncu, jeseni in pozimi pa vnos skozi kožo ni dovolj učinkovit, zato je potrebno pomanjkanje vitamina D nadomeščati s prehrano oziroma prehranskimi dodatki. V osnovi poznamo dve vrsti vitamina D – D2 in D3. Telo ob izpostavljenosti sončni svetlobi samo proizvaja vitamin D3. V prehrani vitamin D3 redko srečamo oziroma ga dobimo v premajhnih količinah, da bi lahko nadomestili izpad izpostavljenosti soncu, čeprav ga najdemo v lososu, siru, in jajcih. Vitamin D2 pogosteje najdemo v živilih a je veliko manj učinkovit kot vitamin D3. Prav zaradi tega je zelo pomembno kateri vitamin D vnašamo v svoje telo s pomočjo prehranskih dopolnil. Prodajalci včasih niti ne poznajo razlike med vitaminoma D2 in D3. Toplo vam priporočamo nakup prehranskega dodatka, na katerem jasno piše, da vsebuje le vitamin D3.

Priporočen dnevni vnos vitamina D3 je 1000 IE oziroma 25 mikrogramov. Pri aktivnih športnikih je potreba po vnosu večja. Mnoge raziskave so pokazale, da ima mnogo športnikov kronično pomanjkanje vitamina D, kar lahko vodi v poškodbe.

Avtor članka: Domen Zupan, mag.kin.